„Wielka radość w społeczności najmłodszych, bo właśnie dziś, 1 czerwca 1974 r. w Święto Dziecka – władze naszego miasta oddały do użytku piękne, nowoczesne przedszkole.” Taki zapis można przeczytać, jako pierwszy w kronice naszego przedszkola.

Przedszkole nr 2 w Mogilnie jest placówką publiczną. Organem prowadzącym jest Urząd Miejski w Mogilnie. W przedszkolu funkcjonuje pięć oddziałów 9,5 godzinnych i jeden oddział 5 godzinny – Zerówka, który mieści się w Szkole Podstawowej Nr 2.
Placówka mieści się w piętrowym budynku, w którym znajduje się pięć przestrzennych, dobrze wyposażonych sal. Układ budynku jest przyjazny dziecku. Budynek otoczony jest placem zabaw, z którego roztacza się widok na jezioro i park miejski, dzięki czemu dzieci mają bezpośredni kontakt z otaczającą nas przyrodą. Znajdują tutaj doskonałe miejsce do zabaw z dala od zgiełku miasta.
Przedszkole pełni w takim samym stopniu funkcje opiekuńcze, wychowawcze, jak i dydaktyczne. Zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Pełni funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze rodziców. Promuje zdrowie oraz zachowania przyjazne przyrodzie, a także rozwija zainteresowania przyrodnicze.
Panuje u nas życzliwa i przyjazna atmosfera. Staramy się przede wszystkim by zadowoleni rodzice przyprowadzali do nas uśmiechnięte dzieci. Zależy nam na tym, by dzieci czuły się bezpiecznie i z radością spędzały czas bawiąc się i ucząc.

Przedszkole kontynuuje szeroką współpracę ze środowiskiem.
Nauczyciele biorąc pod uwagę zainteresowanych zgłaszają się do rozmaitych przeglądów i konkursów. Jest to okazja aby przedszkolaki miały możliwość poznawać siebie z rówieśnikami, spróbować własnych sił poza przedszkolem, nauczyć się odnosić sukcesy i pogodzić się
z porażkami.

Dzieci corocznie biorą udział w akcji „Świat sobie nie poradzi, segregujmy więc odpady”,
– uczestniczą także co roku w Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej,
– współpracując z Muzeum Ziemi Mogileńskiej biorą udział w corocznym konkursie „Gwiazdkowe pierniki” i w „Przeglądzie zwyczajów zapustnych”,
– biorą udział także w różnorodnych konkursach plastycznych,
– Zespół Folklorystyczny „Kasieńka” bierze udział w corocznym Przeglądzie Taneczno-Wokalnym,
– Teatrzyk „Błękitek” uczestniczy w Przeglądzie Twórczości Teatrzyków Przedszkolnych.

Placówka nasza jest organizatorem konkursów dla przedszkoli:
– plastycznych: „Jesienne bukiety”, „Zimo baw się z nami”
– ekologicznych: „Puszkozbieracze”.
Po raz pierwszy w tym roku w naszym przedszkolu odbędzie się Miedzyprzedszkolny pokaz Mody Ekologicznej.

Aktualnie pracujemy na programie „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”.,
red. M. Kwaśniewska ,W. Żaba–Żabińska, Wydawnictwo MAC.