Rady dla rodziców, którzy chcą ułatwić swemu dziecku
start w przedszkolu:

· W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej – tuż po podwieczorku (ok. 14:00) lub po obiedzie (ok 12:00) ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wdaje mu się bardzo długi.

· Nie mówimy dziecku, że przyjdziemy po nie wcześniej, kiedy to
jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, nie składamy obietnic, których nie możemy wypełnić.

· Nigdy nie straszymy dziecka przedszkolem.

· Stosujemy w przedszkolu krótkie pożegnanie; kiedy je przedłużamy, dzieci cierpią dłużej. Pozostawmy dziecko na określony czas z dziadkami, u cioci, ze znajomymi, u kolegi, koleżanki. Dziecko przyzwyczaja się, że rodzic po nie wróci!

· Wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.

· Przyzwyczajamy do samoobsługi, pozwalamy dziecku samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.

· Przygotowujemy dziecku wygodny strój do samodzielnego ubierania się, który można pobrudzić pastelami czy farbami.

· Nie okazujemy dziecku własnych rozterek zostawiając
je w przedszkolu, przekazujemy mu wtedy swoje lęki.

· Nie przekupujemy dziecka, jest to krótkowzroczne i uczy malucha niewłaściwych zachowań i przyzwyczajeń.

· Niech codzienną nagrodą za „grzeczne” pożegnanie będzie wspólnie spędzony czas na zabawie.

· Od progu nie przepytujemy malucha „co było w przedszkolu”, dajemy mu czas aby odpoczął i sam chciał podzielić się swoimi przeżyciami.

· Wszelkie trudności i zmiany zachowania dziecka zgłaszamy wychowawczyni – ona spędza z nim najwięcej czasu i może o tym powiedzieć coś więcej.

· W ramach zachęcania dziecka do przedszkola nie obiecujemy rzeczy, których nauczycielki nie są w stanie spełnić.

· Dajemy dziecku i sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

· W domu kształtujemy pozytywny obraz przedszkola.

· Pozostawiając dziecko w przedszkolu musimy mieć przeświadczenie, że ma tu najlepszą opiekę, zapewnioną przez doświadczoną i kreatywną kadrę pedagogiczną.

· Zanim dziecko rozpocznie edukację przedszkolną dostarczamy mu informacje dotyczące placówki – odwiedzamy ją i spacerujemy
w jej pobliżu, dostosowujemy rytm dnia, np. drzemka, wyciszenie w południe, siadanie do stołu podczas posiłku