O nas

„Wielka radość w społeczności najmłodszych, bo właśnie dziś, 1 czerwca 1974 r. w Święto Dziecka – władze naszego miasta oddały do użytku piękne, nowoczesne przedszkole.” Taki zapis można przeczytać, jako pierwszy w kronice naszego przedszkola.

Przedszkole nr 2 w Mogilnie jest placówką publiczną. Organem prowadzącym jest Urząd Miejski w Mogilnie. W przedszkolu funkcjonuje pięć oddziałów 9,5 godzinnych i jeden oddział 5 godzinny – Zerówka, który mieści się w Szkole Podstawowej Nr 2.
Placówka mieści się w piętrowym budynku, w którym znajduje się pięć przestrzennych, dobrze wyposażonych sal. Układ budynku jest przyjazny dziecku. Budynek otoczony jest placem zabaw, z którego roztacza się widok na jezioro i park miejski, dzięki czemu dzieci mają bezpośredni kontakt z otaczającą nas przyrodą. Znajdują tutaj doskonałe miejsce do zabaw z dala od zgiełku miasta.
Przedszkole pełni w takim samym stopniu funkcje opiekuńcze, wychowawcze, jak i dydaktyczne. Zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych. Pełni funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze rodziców. Promuje zdrowie oraz zachowania przyjazne przyrodzie, a także rozwija zainteresowania przyrodnicze.
Panuje u nas życzliwa i przyjazna atmosfera. Staramy się przede wszystkim by zadowoleni rodzice przyprowadzali do nas uśmiechnięte dzieci. Zależy nam na tym, by dzieci czuły się bezpiecznie i z radością spędzały czas bawiąc się i ucząc.

Przedszkole kontynuuje szeroką współpracę ze środowiskiem.
Nauczyciele biorąc pod uwagę zainteresowanych zgłaszają się do rozmaitych przeglądów i konkursów. Jest to okazja aby przedszkolaki miały możliwość poznawać siebie z rówieśnikami, spróbować własnych sił poza przedszkolem, nauczyć się odnosić sukcesy i pogodzić się
z porażkami.

Dzieci corocznie biorą udział w akcji „Świat sobie nie poradzi, segregujmy więc odpady”,
– uczestniczą także co roku w Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej,
– współpracując z Muzeum Ziemi Mogileńskiej biorą udział w corocznym konkursie „Gwiazdkowe pierniki” i w „Przeglądzie zwyczajów zapustnych”,
– biorą udział także w różnorodnych konkursach plastycznych,
– Zespół Folklorystyczny „Kasieńka” bierze udział w corocznym Przeglądzie Taneczno-Wokalnym,
– Teatrzyk „Błękitek” uczestniczy w Przeglądzie Twórczości Teatrzyków Przedszkolnych.

Placówka nasza jest organizatorem konkursów dla przedszkoli:
– plastycznych: „Jesienne bukiety”, „Zimo baw się z nami”
– ekologicznych: „Puszkozbieracze”.
Po raz pierwszy w tym roku w naszym przedszkolu odbędzie się Miedzyprzedszkolny pokaz Mody Ekologicznej.

Aktualnie pracujemy na programie „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”.,
red. M. Kwaśniewska ,W. Żaba–Żabińska, Wydawnictwo MAC.

Do realizacji dopuszczone są także programy własne nauczycieli:
„Zabawy z wielkopolskim tańcem ludowym”, M. Duszyńska,
A. Jastrzębska
„Program terapeutyczny”, E. Stachowiak
„Program wychowawczy”, B. Ciesielska